m

Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum auctor, nisi elit.

m

Mäso

Mäso a mäsové výrobky, vajcia

Naša hydina je chovaná v systéme welfare, ktorý znamená zabezpečenie pohody chovaných zvierat a čo najkvalitnejších chovných podmienok. Výsledkom je, že zvieratá nezažívajú stres, majú dostatok potravy bez pridaných antibiotík či rastových hormónov. Všetka hydina je chovaná na doma vypestovanom obilí a vedľajších produktoch kŕmenia (zelená lucerna, tráva, seno, opadané jablká, tekvice, atď.) Zvieratá majú zabezpečený dostatočný výbeh a kvalitné ustajňovacie podmienky.

Na našej gazdovskom dvore chováme takzvané husokačky plemena Mulard. Toto plemeno je charakteristické jemným šťavnatým mäsom, avšak nie tak mastným ako klasická brojlerová kačka. Nakoľko sa toto plemeno veľmi rado pasie, je ich mäso jemnejšie a šťavnatejšie, s chuťou, ktorú skutočný gurmán určite rád ocení.
Aj napriek tomu, že je kačica tučným druhom domácej hydiny, obsahuje aj kvalitné bielkoviny, vitamíny a minerály. Kačacie mäso zdrojom omega-3 a omega-6 nenasýtených mastných kyselín, ktoré prispievajú k zdraviu srdca. Ďalej je kačka bohatá na vitamíny skupiny B, vitamíny A, E, K, viaceré minerály a stopové prvky, napríklad horčík, zinok, draslík, vápnik, selén. Zdravotný prínos kačacieho mäsa spočíva vo vysokom obsahu niacínu, ktorý je významným členom vitamínov skupiny B. Jedna porcia kačaciny je schopná pokryť až polovičnú potrebu odporúčaného množstva tohto vitamínu. Niacín zohráva dôležité úlohy v metabolizme tukov a znižuje hladinu zlého LDL cholesterolu.
Vďaka jedinečnej chuti patrí kačacie mäso medzi chutné delikatesy, ktoré si labužníci z času na čas radi doprajú. Predstave chrumkavej a voňavej kačaciny dokáže odolať len málokto.

Nosnice chováme v podstieľkovom chove s možnosťou voľného výbehu, pri ktorom majú sliepky vytvorené najideálnejšie podmienky, kde môžu realizovať svoje prirodzené potreby – hrabanie, vyhľadávanie potravy, čulý aktívny pohyb, mávanie krídlami. Perie si udržiavajú v dobrej kondícii prachovým kúpeľom, v noci spávajú na vyvýšenom mieste, ustajňovacie haly sú vystlané slamovou podstieľkou, znáška je vykonávaná do hniezd so slamou v rôznej výškovej úrovni. Vajíčka z takéhoto chovu majú jasnožltú žiarivú farbu žĺtka, ponúkame ich v predaji počas celého roka.

Chov husí a husacie hody, ktoré sa viažu najmä k južným oblastiam krajiny, majú na Slovensku storočnú tradíciu. Zvyk pečenia husí k nám prišiel z nemecky hovoriacich krajín a šikovné gazdinky predajom pečených husí na miestnych trhoch vylepšovali rodinný rozpočet. Navyše, juh Slovenska s dostatkom riečok a potôčikov, poskytoval pre chov husí ideálne podmienky.
Občas by sme preto mali zabudnúť na zásady racionálnej výživy a striktné predpisy zdravého stravovania a dopriať si vynikajúcu pochúťku, akou je práve pečená husacina či husacia pečeň. Husacie mäso patrí medzi tučné mäsá s vysokým obsahom nasýtených tukov, ale nachádzajú sa v ňom aj esenciálne kyseliny. Pozitívom je bohatý obsah bielkovín, draslíka, vápnika a fosforu. Pomerne zaujímavé je zastúpenie vitamínov skupiny B (B1, B2, B6) a vitamínu A, čiže striedma konzumácia tohto mäsa rozhodne nie je na škodu. Z hľadiska zdravej výživy platí, že husacie mäso je určené pre sviatočné príležitosti.
Na gazdovskom dvore chováme plemeno Gurmo, ktoré bolo vyšľachtené na vysokú produkciu mäsa a extra jemnej pečienky. Táto hus vyniká jemnou chuťou, s jemne vláknitým mäsom a veľkou výkrmovou pečienkou nezameniteľnej chuti.

Jahňacie mäso je ľahko stráviteľné, má priaznivý podiel tuku a bielkovín, obsahuje vápnik, fosfor, železo, vitamíny B1, B12. Pre svoju vysokú biologickú hodnotu, nižší obsah energie a cholesterolu je často využívané v diétnom stravovaní. Chuť a vôňu jahňacieho mäsa ovplyvňuje najmä množstvo tuku. Vyššie množstvo tuku a jeho typické senzorické vlastnosti sú príčinou menšej obľuby tohto hodnotného mäsa. Charakteristická chuť ovčieho tuku a následne aj mäsa, je zapríčinená prítomnosťou kyseliny 4-metyloktanovej, ako aj ďalších zlúčenín.

Pri úprave mäsa je preto potrebné dôkladne odstrániť viditeľný tuk. V niektorých krajinách je však jahňacie mäso obľúbené práve pre jeho zvláštnu arómu. Typickú vôňu tohto mäsa môžeme potlačiť použitím rôznych druhov korenín, cesnaku a marinovaním mäsa pred jeho kuchynskou úpravou.
Jahňacina je dobre stráviteľná, má vysoký obsah dôležitých aminokyselín, vitamínov a minerálnych látok. Vďaka svojmu zloženiu sa jahňacie mäso odporúča napríklad pri žlčníkových diétach, takisto pri zvýšenej hladine cholesterolu v krvi a vhodné je aj pre srdciarov.

Kozľacie mäso patrí rovnako ako jahňacie medzi diétne druhy. Jeho energetická hodnota je 377 J, nižšiu má už len konské mäso 364 J. Obsah tuku je podobný ovčiemu, ale obsah bielkovín je vyšší. To sa prejavuje aj v obsahu aminokyselín, ktorých je 75,77-84,62 v 1 kg v jahňacieho mäsa a 92,58 g v 1 kg kozľacieho mäsa. Obsah minerálnych látok je takmer rovnaký ako v jahňacom mäse, rozdiely sú len nepatrné a podobne možno hovoriť o obsahu mastných kyselín a vitamínov.

Kozľatá a jahňatá určené na zárez sú takzvane „mliečne“, čo znamená, že od narodenia až po porážku tvorí ich jedálniček z 90% materské mlieko, čo dodáva mäsu extra jemnosť, charakteristickú vôňu a dokonalú chuť.

Králičie mäso sa vyznačuje mäkkou konzistenciou, sladkastou chuťou, je šťavnaté, dobre stráviteľné. Obsahom bielkovín sa vyrovná teľaciemu a hydinovému mäsu. Dôležitý je aj nízky podiel neplnohodnotných bielkovín (kolagén, elastín). Obsah tuku je závislý najmä na kŕmení. Obsahuje menej purínových látok a cholesterolu, čo podmieňuje jeho vysokú biologickú a dietetickú hodnotu. Tieto faktory umožňujú jeho využívanie pri chorobách cievnej a tráviacej sústavy, obličiek, cukrovky, žltačke. Je teda najvhodnejšou stravou všetkých dietárov.

Vzhľadom na jeho vynikajúce živinové zloženie je to však surovina vhodná na pravidelný konzum pre všetky vekové kategórie ľudí. Typické chuťové a aromatické vlastnosti králičieho mäsa možno vhodne využiť pri rôznych kuchynských úpravách pri bežnom i slávnostnom stolovaní. Výrobky z králičieho mäsa môžu byť teda vítanou zmenou doterajšej ponuky sortimentu potravinových výrobkov živočíšneho pôvodu na domácom trhu.

Hovädzie mäso z mladých býkov je charakteristické jemnou, tehlovočervenou farbou, je krehké, jemne vláknité a šťavnaté. Biologicky je veľmi hodnotné, má vysoký obsah esenciálnych aminokyselín, železa a vitamínov B2 a B6. Hovädzie mäso obsahuje aj veľké množstvo minerálov. Najviac je tu zastúpený selén a zinok. Zinok je veľmi dôležitý pre regeneráciu cievnych stien. Okrem toho sa podieľa na správnom fungovaní imunitného systému a pomáha aj pri hojení rán. Nevyhnutným nutričným faktorom pre človeka je selén. Jeho nedostatok vo výžive ľudí je uvádzaný ako jedna z príčin kardiovaskulárnych, kardiomyopatických a vírusových ochorení, predpokladá sa aj vplyv na výskyt svalových dystrofií a ďalších ochorení. Selénu sa pripisuje taktiež detoxikačný účinok na kadmium, olovo a ortuť. Príliš vysoká koncentrácia však môže vyvolať intoxikáciu. Svalovina hovädzieho dobytka obsahuje 23 mikrogramov selénu v 100 gramoch, hovädzia pečeň 69 mikrogramov, obličky až 145 mikrogramov. A práve kvôli tomu je hovädzie mäso ideálnym zdrojom selénu v ľudskej výžive.

Hovädzie mäso obsahuje aj fosfor a železo. Fosfor je nevyhnutý pre udržanie zdravého chrupu a kostí. Železo zase napomáha prenosu kyslíku v krvi do všetkých buniek a svalov a chráni aj pred neprimeranou únavou.
Hovädzie mäso je bohaté na polynenasýtené tuky, takzvanú konjugovanú kyselinu linolovú. Americké štúdie vykonávané na myšiach a potkanoch ešte v roku 1996 ukázali, že táto kyselina spomaľuje a zabraňuje vzniku rakoviny kože, prsníkov, žalúdka, a to vo všetkých troch fázach vývoja nádoru. Táto kyselina môže pomôcť zabrániť aj vzniku cukrovky. Kyselina linolová sa však tiež nachádza iba v kvalitnom trávou kŕmenom mäse.
Kvalitné hovädzie mäso má nízky obsah tuku, vyšší podiel prospešných omega-3 mastných kyselín, má vysoký obsah bielkovín, je veľmi vhodné pre ľudí trpiacich anémiou, nezvyšuje hladinu cholesterolu ani LDL cholesterolu.

Konzumácia bravčového mäsa je na Slovensku veľmi obľúbená. Súvisí to aj s faktom, že ešte do začiatku 90-tych rokov sa v takmer každej vidieckej domácnosti venovali chovu ošípaných a tradičným domácim zakáľačkám. Dopyt po kvalitnom mäse a tradičných zakáľačkových produktoch – jaterniciach, tlačenkách, klobásach, znovu narastá, avšak mnohé chovy už boli zlikvidované a zabíjačkové hody už na dedinách takmer nevidieť.

Ľudia sa začali k tejto tradícii vracať z dvoch dôvodov – jednak je to narastajúca cena dovozového a často aj menej kvalitného bravčového a na druhej strane vynikajúca chuť pravých, doma vyrobených špecialít. Gazdovský dvor Branovo ponúka ošípané z vlastného chovu, v mesiacoch október až máj sa pravidelne, raz do týždňa koná zabíjačka s predajom čerstvého mäsa a kvalitných výrobkov.

Ponúkame všetky tradičné výrobky, ako sa na dedinách robili odjakživa – z čerstvého mäsa, bez pridaných aditív, konzervantov a farbív. V ponuke sú jaternice, tlačenka, zabíjačková kaša, krvavničky, oškvarky, lalok, údená slanina, čerstvá aj údená klobáska, údené mäso (šunka, krkovička, panenka, paprčky, rebrá), bravčová masť. Zoznam a ceny všetkých výrobkov nájdete v sekcii Cenníky.