m

Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum auctor, nisi elit.

m
Image Alt

Hus domáca

Plemeno Gurmó

Charakteristika plemena

Plemeno je stredne veľkého telesného rámca s mohutným, pomerne dlhým, širokým, veľmi hlbokým a dosť zdvihnutým trupom s výrazne vyvinutým a veľmi hlboko spusteným dvojitým podbruškom. Hlava je stredne veľká, nie veľmi dlhá, vyššia, so silným zobákom a hlboko zasadenými očami, ktoré im dodávajú zachmúrený výraz. Krk je stredne dlhý, silnejší, s výrazne tvarovaným perím v hornej časti, perie je sivé, nohy a zobák sú žlto oranžové. Veľmi obľúbené plemeno na produkciu husacej pečienky. Sú to husi kľudného temperamentu a aj vo väčších skupinách sú dobre znášanlivé. Vynikajú rýchlym rastom a veľmi dobrou mäsitosťou, avšak majú väčšie nároky na množstvo a kvalitu krmiva. Sú obzvlášť vhodné k výkrmu na veľkú pečeň. Pud sedenia a vodenia húsat nie je u väčšiny husí zachovaný.

Charakteristickým znakom týchto husí je vrúbkovaný okraj zobáka vytvárajúci lamely, ktoré pôvodne umožňovali filtrovať drobné čiastočky z vody alebo bahna.

Úžitkové vlastnosti

Gunáre dosahujú hmotnosť 7-7,5 kg, husi 6,5 kg, znáška vajec je 30-35 ks, hmotnosť v druhom roku 170 g. Domáce husi poskytujú mnohostranný úžitok, predovšetkým mäso, masť, perie, prípadne trus, používaný ako hnojivo. V menšej miere sú využívané aj husacie vajcia. Husi slúžia tiež k údržbe krajiny vypásaním, môžu taktiež slúžiť na stráženie.

Category:

Date: