m

Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum auctor, nisi elit.

m
Image Alt

Holuby

Moravský pštros

Charakteristika plemena

Je to plemeno typicky úžitkových holubov s hmotnosťou asi 600 g. Pôsobí dojmom ušľachtilosti, telesnej harmonickosti a krásy, ktorú mu dodáva aj osobitná kresba a neobyčajne sýte farby s vysokým leskom. Moravské pštrosy pochádzajú z Moravy. Prečo ich nazvali pštrosmi, nie je celkom jasné, azda podľa rýchlosti pohybu pri hľadaní potravy alebo podľa veľkosti pri porovnaní s obyčajnými domácimi holubmi. O pôvode sa nezachovali doklady. Nie je známe, aké plemená používali na jeho vytváranie, ale išlo pravdepodobne o obyčajné domáce holuby, florentínske holuby a hrvoliaky. Pštrosy sú temperamentné, čulé holuby. Rady lietajú a usilovne si hľadajú potravu. Lietanie na pole za potravou patrí k základným znakom tohto plemena. Sú skromné na potravu, odolné proti poveternostným vplyvom a proti chorobám a výborne odchovávajú mláďatá. Moravský pštros má celkový vzhľad obyčajného domáceho holuba, ma však pevnú telesnú stavbu, kratšie telo, zavalitú postavu s krátkym hrubším krkom a s väčšou hlavou. Zobák má stredne dlhý a jeho farba pri tmavých farebných varietách je smolovočierna, pri žltých a červených ružová. Oči (dúhovka) sú ohnivočervené s tmavočervenou obočnicou pri červených a žltých a čiernosivou pri ostatných zafarbeniach.

Úžitkové vlastnosti

Hospodárske vlastnosti moravského pštrosa sa všeobecne vysoko hodnotia. Mláďatá sú veľké a tučné, ich hmotnosť je až 700 g a vychovaných mláďat býva ročne priemerne 10 i viac.

Rys

Charakteristika plemena

Holub rys, tiež nazývaný aj poľský rys, je plemeno holuba domáceho, ktoré sa chová najmä v Nemecku, v Čechách a na Slovensku. Je to úžitkové plemeno, vhodné do extenzívnych chovov, niektoré chovy sú čisto okrasné.

Je to silný holub, veľkosťou a hmotnosťou blízky moravskému pštrosovi. Hlava je stredne veľká, klenutá, so stúpajúcim čelom, zobák je stredne dlhý s jemným ozobím, očná dúhovka má oranžovo červenú farbu. Krk je krátky a široko nasadený na širokej a svalnatej hrudi. Hruď je vôbec dobre vyvinutá a vyklenutá, zvýraznená čiastočným nafúknutím hrvoľa. Chrbát je krátky, široký, mierne sa zvažuje smerom dozadu a postupne sa klinovite zužuje. Rys má široké, krátke krídla, ktoré dobre priliehajú k telu, kryjú celý chrbát a ich letky sa nad chvostom nekrížia. Chvost je krátky, klesnuto až vodorovne nesený, rovnako nohy sú krátke, široko nasadené, s neoperenými behákmi či prstami. Operenie je hladké, dobre vyvinuté. Najprešľachtenejšie farebné rázy sú modrí šupinatí a modrí bielopruhí.

Úžitkové vlastnosti

Hmotnosť dosahujú cca 500-550g, vychovaných mláďat býva 5 až 7 kusov. Jednou zo zaujímavých vlastností rysa bolo, že si lietal pre krmivo do polí, ale vďaka šľachteniu sa začali tieto holuby dobrovoľne zdržovať vo voliérach. Navyše, zmohutneli natoľko, že so svojimi letovými schopnosťami nemajú tendenciu prelietavať na dlhšie vzdialenosti.

Category:

Date: