m

Aenean sollicitudin, lorem quis bibendum auctor, nisi elit.

m
Image Alt

Králiky

Francúzsky strieborný

Charakteristika plemena

Hovorí sa mu aj veľký svetlý strieborný. Patrí do skupiny farebných plemien. Je príkladom plemena, ktorý sa dlhý čas vyvíjalo v regionálnej populácii vo Francúzsku. Má svetlo striebornú farbu krycieho sfarbenia a hnedú farbu očí.

Úžitkové vlastnosti

Francúzsky strieborný je spolu s burgundským králikom vhodný pre východiskové populácie na šľachtenie syntetických línii hybridizačných programov.

Novozélandský červený

Charakteristika plemena

Toto plemeno je chované na mäso a kvalitnú kožušinu. Je kľudnej povahy, váži 3-4,5 kg, má pretiahnuté telo, krátky krk, krátke a silné končatiny, silnú hlavu, široký nos a čelo, pevné uši a veľmi hebkú, stredne dlhú srsť s veľkým množstvom podsady v tmavo červenej farbe. Očí sú hnedé, so svetlejšími očnými krúžkami. Samci majú oproti samiciam širokú hlavu so silnými lícami.

Úžitkové vlastnosti

Minimálna hmotnosť je cca 3,0 kg, ideálna cez 4,0 kg do maximálne 5,0 kg. Patrí do brojlerových línií, medzi králiky s vysokými parametrami mäsovej úžitkovosti. Plemeno je veľmi vhodné na farmový chov.

Činčila veľká

Charakteristika plemena

Činčila veľká je stredné plemeno, ktoré vzniklo v prvej polovici 20.storočia z iného pôvodného plemena – činčily malej. V tejto dobe bola zásadnou požiadavkou kožiarenského priemyslu produkcia koží z hlodavca činčily juhoamerickej. Tento drobný hlodavec z juhoamerických Ánd je však veľmi citlivý na podmienky chovu a preto sa hľadali rôzne alternatívy, čím ich kožušinu nahradiť. Voľba padla na králika, pretože práve on tieto podmienky alternatívy spĺňal veľmi dobre – pomerne ľahko sa chová, poskytuje väčší počet mláďat a nie je taký náročný na potravu.

Činčila je stredne veľké plemeno, dospelé jedince vážia 4-5,5 kg. Telesný rámec je valcovitý, s dobrým osvalením a silnými hrudnými končatinami. Hlava je robustná, najmä u samcov. Optimálna je široká čelná a nosná partia, s výraznými, plnými lícami. Uši sú vzpriamené, tesne pri sebe postavené, mäsité, dobre osrstené a otvorené do strán. Srsť je normálna, s veľmi hustou podsadou, vyrovnaná po celom tele, s dobrou pružnosťou. Jej dĺžka je asi 3 cm. Farba je typickým znakom plemena. Základná farba je rovnomerne popolavo šedomodrá. Na tejto farbe vynikajú dlhšie, čierne pesíky – krycie chĺpky, miestne sa zhlukujúce v tzv. tieňovaní. Tento fenomén je viditeľný najmä na chrbte a zadnej časti. Lemy uší sú čierne, olemovanie nozdier, brady a líc je šedobiele, podobne ako očné krúžky. Spodok tela je čisto biely s dvomi tmavšími škvrnami pri pohlaví. Farba pazúrov je čiernohnedá. Dúhovka očí je tmavo hnedá, šošovka je čierna. Podsada je modrá a ak fúkneme do srsti, zaberá asi 2/3 vzniknutej lievikovitej medzery.

Úžitkové vlastnosti

V minulom storočí, najmä v 60. až 80. rokoch patrila činčila veľká k najrozšírenejším plemenám vôbec. Atraktívna kožušina po spracovaní skutočne dobre imitovala pôvodnú činčilu. Dnes sa chod rozdeľuje na dva okruhy – prvým sú neorganizované drobnochovy, kde sa činčila často využíva za účelom produkcie mäsa pre vlastnú spotrebu, druhou skupinou sú organizovaní chovatelia, ktorí robia čistokrvnú plemenitbu a snažia sa plemeno stále zdokonalovať v rámci daného štandardu.

Category:

Date: